Dolar 28,8972
Euro 31,7623
Altın 1.895,79
BİST 8.093,54
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
16°C
Hafif Yağmurlu
Çar 16°C
Per 20°C
Cum 19°C
Cts 18°C

[email protected] Hızlandırma Programı Kapsamında 5G Teknolojisiyle İmalat Sanayi İçin Çözüm Sunan 13 Teknoloji Firması Desteklendi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, KOSGEB ve TÜBİTAK TÜSSİDE’nin takviyesiyle Arçelik, Nokia ve Türk Telekom’un hayata geçirdiği [email protected] Üretim Teknolojileri Teşebbüs Hızlandırma Programı

[email protected] Hızlandırma Programı Kapsamında 5G Teknolojisiyle İmalat Sanayi İçin Çözüm Sunan 13 Teknoloji Firması Desteklendi
Ocak 20, 2023 2:07 pm
104

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, KOSGEB ve TÜBİTAK TÜSSİDE’nin dayanağıyla Arçelik, Nokia ve Türk Telekom’un hayata geçirdiği [email protected] Üretim Teknolojileri Girişim Hızlandırma Programı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın himayesinde, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, KOSGEB ve TÜBİTAK TÜSSİDE’nin takviyesi ile Arçelik, Nokia ve Türk Telekom’un hayata geçirdikleri, 5G altyapısının endüstride kullanımının yaygınlaştırılmasını amaçlayan [email protected] programı kapsamında bugüne kadar teknoloji şirketleriyle 13 proje geliştirildi. 5G altyapısıyla imalat sanayine yönelik teknoloji tahlilleri geliştirilmesini ve bu eserlerin ticarileşmesinin desteklenmesini hedefleyen [email protected] programında geliştirilen projeler, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katıldığı DemoDay etkinliğinde alanda deneyimlendi.

Arçelik, Nokia ve Türk Telekom iş birliği ile, Türkiye’de 5G altyapısıyla imalat sanayi teknoloji tahlilleri geliştirilmesini desteklemek hedefiyle başlatılan [email protected] programında geliştirilen birinci projeler, 20 Ocak’ta Arçelik Çayırova yerleşkesindeki Garage Innovation Hub’da Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank’ın da katıldığı DemoDay etkinliğinde sergilendi.  Program kapsamında desteklenen 13 teknoloji şirketi, 5G teknolojisini kullanarak, iş sıhhati ve güvenliğinden fabrikada anlık kontrol ve görüntülemeye, imalat endüstrinde verimlilik, maliyet ve güvenliği artıracak tahliller geliştirdi.

DemoDay etkinliğinde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, artık her şeyin birbiri ile irtibatlı ve etkileşim içinde olduğu bir dünyada, inovasyonun kriterleri değerli ölçüde telekomünikasyon sistemlerinin yaygınlığı, güvenilirliği ve suratına bağlı olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Önümüzdeki yıllarda 5G ve ötesi teknolojiler, global rekabet gücünde ve refah seviyesinde belirleyici bir rol üstlenecek. Ses, bilgi ve imaj iletimini ileri bir boyuta taşıyarak, objelerin interneti, yapay zekâ, artırılmış gerçeklik, robotik ve üretim teknolojileri üzere pek çok alanda yenilikler getirecek. Otonom araç teknolojilerinin daha çok hayatımızda yer almaya başladığı bugünlerde, 5G sayesinde en az data ve vakit kaybı ile araç-araç ve araç-altyapı bağlantısı problemsiz biçimde sağlanabiliyor.”

5G’nin 2035 yılı sonuna kadar, global pazarda 3,8 trilyon dolar ekonomik kıymet ve 25 milyona yakın istihdam oluşturmasının beklendiğini söz eden Bakan Varank sözlerini şöyle sürdürdü: “İmalat kesiminde geliştirilecek uygulamalar ise, ortaya çıkacak bu pahanın değerli bir kısmını oluşturacak. Bu manada biz de 5G teknolojisinde öncü ülkelerden biri olabilmek için hummalı çalışmalar yürütüyoruz. [email protected] programı, 5G alanında faaliyet gösteren teknoloji tabanlı yerli teşebbüslerin üretimde geliştirdikleri uygulamaları desteklemek hedefiyle kamu özel dal iş birliğinde tasarlandı. Program kapsamında, 13 teknoloji şirketine, fikirlerinin ürünleşmesi ve ticarileştirilmesi noktasında her türlü takviye sağlandı. Teşebbüslerimiz bugün kullanım senaryolarını sundular. Çok kısa diyebileceğimiz müddetlerde çok değerli çıktılar elde ettik. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak bu projenin içerisinde yer almaktan büyük bir memnunluk duyuyoruz.”

Programın destekçilerinden Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Lideri Ahmet Burak Dağlıoğlu ise şöyle konuştu: “Dünyada sürdürülebilirlik amaçları ve dijitalleşmenin getirdiği çok süratli bir dönüşüm yaşanmakta. Tüm kesimleri etkileyen bu ikiz dönüşüm sürecini Türkiye de Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde uyguladığı siyasetler ile başarılı bir halde yönetmektedir. 5G alanındaki memleketler arası bilgi ve deneyimin ülkemizde yerelleştirilmesinin ve teknoloji teşebbüslerimizin bu alanda eser ve hizmetler geliştirmesinin memleketler arası rekabetçiliğimize kıymetli katkı sağlayacağına inanıyoruz. Destekçisi olmaktan gurur duyduğumuz [email protected] Girişim Hızlandırma Programı’nda imalat sanayine yönelik teknoloji tahlilleri geliştiren teşebbüsleri Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi olarak yakından takip ediyoruz. Son olarak 2022 yılı Kasım ayında Helsinki’de gerçekleşen teknoloji aktifliği Slush’ta yaptığımız üzere önümüzdeki devirde de bu girişimcilerimizi çeşitli platformlarda memleketler arası yatırımcılar ile bir ortaya getirmekten memnuniyet duyacağız. Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanımız başta olmak üzere, programın gerçekleşmesinde emeği geçen tüm ilgililere teşekkür eder, teşebbüslerimize muvaffakiyetler dilerim.”

Konuşmasında açık inovasyon yaklaşımının ve kamu-özel kesim iş birliğinin kıymetine dikkat çeken Koç Holding Güçlü Tüketim Kümesi Lideri Dr. Fatih Kemal Ebiçlioğlu ise şunları söyledi: “Koç Topluluğu ve Arçelik olarak, dijital dönüşüm alanındaki çalışmalarımızı 2016 yılından bu yana kapsamlı bir program altında hızlandırdık. Ülkemizde endüstrinin dijitalleşmesi sürecinde özel bölüm kamu iş birliğinin çok değerli olduğuna inanıyoruz. Bu iş birliğinin hoş bir örneği olan [email protected] Programı kapsamında bugüne kadar geliştirilen projeler, bizi gelecekte misal programlar tasarlamamız konusunda da cesaretlendiriyor. 5G, üretimde dijital dönüşüm için data toplanması, işlenmesi, transferi ve idaresinde kritik bir değer taşıyor. Üretimde daha evvel imkânsız olan uygulamaları 5G teknolojisiyle hayata geçirirken, saatler alan süreçleri ise çok daha süratli hale getirebileceğiz. Arçelik olarak, bugün konut sahipliği yapmaktan son derece keyifli olduğumuz DemoDay’de, 5G teknolojileriyle imalat endüstrinde neler yapılabileceğini uygulamalı olarak da görme talihi bulduk. Açık inovasyon; yenilikçilik ve inovasyon kültürünün gelişip güçlenmesi için en değerli yollardan biri. [email protected] Girişim Hızlandırma Programı ile bu alanda açık inovasyonu desteklemekten gurur duyuyoruz” dedi.

Türkiye’de de 5G ile bir arada bilhassa endüstriyel şirketler için özel taşınabilir şebeke tahlillerinin çok değerli bir yeri olacağını belirten Arçelik Strateji ve Dijitalleşmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Utku Barış Pazar, “Açık inovasyon kültürünün gelişimi ülkemiz endüstrinin global rekabet gücünün artması açısından büyük ehemmiyet taşıyor. Arçelik olarak inovasyonu tüm taraflarıyla ele alarak, şirket içinden ve dışından paydaşlarımızla birlikte geliştiriyoruz. [email protected] programı ile dijitalleşme sürecinde kıymetli bir yeri olan 5G ekosistemine ve uygulama alanlarının gelişimine katkıda bulunmaktan büyük memnunluk duyuyoruz. Bu programdan sonra asıl işimiz başlıyor. Programdan mezun olan 13 teşebbüsü desteklemeye devam amacıyla teşebbüslerimizle ticari işbirliklerini somut olarak değerlendirmeye ve ekosistemimizle tanıştırmaya başlıyoruz” dedi.

[email protected] Programı kapsamında teşebbüslere 5G teknolojiler, girişimcilik, KOSGEB finansman takviyeleri ve AB Ufuk projeleri eğitimleri verildi.  Sahada toplam 350 saatten fazla uygulama geliştirme çalışması yapıldı. Teşebbüslere 300 saatten fazla mentorlük takviyesi sağlandı.

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, programda sağlanan gelişmelere ait şu bilgileri paylaştı: “Türk Telekom olarak, akıllı fabrikalar temelinde oluşturduğumuz projelerimizle verimliliği artıran tahliller geliştiriyoruz. Bu kapsamda Arçelik ve Nokia ile hayata geçirdiğimiz ‘Akıllı Fabrika’ uygulaması, Türkiye’nin birinci endüstriyel özel şebeke tahlili olma özelliğini taşıyor. Türkiye’de kurumsal manada girişimciliği ve inovasyonu destekleyen öncü şirket olarak, bedelli iş ortaklarımızla [email protected] programını hayata geçirerek, yerli ve ulusal teşebbüslere dayanak olmayı amaçladık. Arçelik Çayırova fabrikasında, teşebbüslerin muhtaçlık duyduğu 5G şebeke altyapısını kurduk ve teşebbüslere 5G eğitimleri verip, bilgi birikimimiz ve deneyimimizi aktararak onlara teknoloji mentorluğu yaptık. Program kapsamında kurulan 5G şebekesi ile sağlanan düşük gecikme, yüksek kapasite üzere özellikler, teşebbüslerin geliştireceği tahlillerde onlar için fark yaratacak bir teknoloji oldu. Programı muvaffakiyetle tamamlayan 13 teşebbüsü gönülden tebrik ediyorum. Yerli ekosistemin gelişimi manasında büyük değere sahip olan bu çalışmanın dalımız için örnek olacağına inanıyoruz.”

Program ortaklarından Nokia Türkiye Ülke Müdürü Erensoy Bilgin ise “5G’nin potansiyeli dünyada ve Türkiye’de çok büyük. 5G ağları, kritik altyapının kablosuz idaresine geçişi, Objelerin İnterneti’nin tanıtılmasını ve sanal ortamın kullanımını destekleyerek dijital iktisadın temeli haline geliyor. Bu potansiyeli tam olarak ortaya çıkarmak için, teknoloji tanıtımının tüm etaplarında tüm sanayi ekosisteminin açık bir iş birliği gereklidir. Bu eşsiz proje, bu tıp başarılı iş birliğinin harika bir örneğidir. 5G, Nokia için stratejik bir yatırım alanı ve Türkiye’de CSP’ler ve işletmeler için LTE’nin gelişimini ve 5G’ye hakikat evrimi yönlendirmede merkezi bir rol oynamaya devam etmeye kararlıyız” dedi.

Programa katılan 13 teknoloji şirketinin, Arçelik Çayırova Yerleşkesi Garage Innovation Hub’ta düzenlenen Demo Day’de sergilediği saha çalışmalarında; kampüs alanındaki güvenlik risklerini tespit edebilecek 5G temaslı yapay zekâ takviyeli otonom drone; manzara sürece ile iş sıhhati ve güvenliği olumsuzluklarını tespit edip raporlama yapan robot, 5G altyapısı ile otonom sanal fabrika gezisi yapma yeteneklerine sahip bir seyahat robotu ve 5G ile kestirimci bakım yapabilecek ve/veya klâsik kablolu sistemlerin yerine geçebilecek endüstriyel tahliller geliştirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın himayesinde, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, KOSGEB ve TÜBİTAK TÜSSİDE’nin dayanağı ile geçtiğimiz yıl başlatılan programla, hayata geçirecekleri eserlerin ticarileşme ve globalleşme süreçlerine de takviye olunması hedefleniyor ve firmalara eğitim, mentorluk, finansman takviyesi üzere yararlar sağlanıyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Ajanslar tarafından geçilen tüm haberleri, bu bölümde habergunleri.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Tüm Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.