Dolar 28,9013
Euro 31,8002
Altın 1.896,76
BİST 8.093,54
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
16°C
Hafif Yağmurlu
Çar 16°C
Per 20°C
Cum 19°C
Cts 19°C

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esenyurt Eğitim Kampüsü Temel Atma Töreni’nde konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Esenyurt Eğitim Yerleşkesi Temel Atma Töreni’nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esenyurt Eğitim Kampüsü Temel Atma Töreni’nde konuştu
Ocak 20, 2023 1:19 pm
110

Erdoğan’ın konuşmasından kimi satır başları şöyle:

“Bugün uzun bir ortadan sonra tekrar sizlerle birlikte olmanın sizlerle hasret gidermenin bahtiyarlığı içindeyim. Vefanız, sevginiz ve meydanlara sığmayan şu aşkınız için sizlere teşekkür ediyorum. Emniyetten resmi sayısı istedim, şu anda 30 bin. Esenyurt’ta siz kardeşlerimle attığımız bu adımla 2023’e bir sinyal veriyorsunuz.

Yetmez 2024’e de sinyal veriyorsunuz. Sözlerimin çabucak başında bugün burada niye toplandık biliyorsunuz. Temel atma merasimlerine pek gitmem. Bay Kemal musluk açma merasimlerine gidiyor biliyorsunuz. Bizim işimiz çok farklı. 2022-2023 eğitim öğretim yılının birinci periyodunu muvaffakiyetle tamamlayan öğretmen ve öğrencileri tebrik ediyorum.

Öğretmeni, öğrencisi ailesi, idarecisi, bakanlığıyla bir bütün olarak eğitimde kalitenin daha da artması için canla başla çalışıyoruz. Evlatlarımızın eğitime erişimini kolaylaştırma gayesiyle ülkemiz genelinde pek çok projeyi hayata geçirdik. Medeniyetimizin gözbebeği vasfı yanında tüm insanlığın gıpta ile baktığı İstanbulumuza başka bir ehemmiyet verdik. 20 yılda İstanbul’a eğitim alanında toplam 90 milyar liralık yatırım yaptık.

Sadece bu sene kentimize yaklaşık 1 yılda 17 milyar liralık yeni eğitim yatırımı yapıyoruz. Emelimiz İstanbul’un eğitimdeki performansıyla başka vilayetlerimize örnek olmasını sağlamaktır. 20 bin yeni öğretmenden 10 bininin atamasını İstanbul’a gerçekleştirdik. İstanbul’a farklı bir kıymet veriyoruz.

Şehrimizin öğretmen gereksinimini büyük oranda gidermiş olduk. Sınıf mevcutlarını çok daha aşağı çektik. Öğrencilik yıllarımızda sınıflarda mevcut 60-70-100 bu türlü durumlar vardı. Bugün Esenyurt’umuzun marka bedelini artıracak eğitim alanında ilçemizi cazibe merkezi haline getirecek külliyenin inşasına başlıyoruz. Toplam 10 bin 791 metrekarelik büyüklüğe sahip bu eser, Esenyurt’la birlikte İstanbulumuzun medarı iftiharı olacaktır.

40 derslikli 5 başka anadolu lisesi, 40 derslikli imam hatip listesi, 40 derslikli fen lisesi, 45 derslikli mesleksel teknik anadolu lisesi, 3 derslikli anasınıfı bulunuyor. Engelli odası olan 151 2 tane öğrenci kapasiteli kız ve erkek yurtlarımızla da ülkemizin dört bir köşesinden gelecek evlatlarımıza barınma imkanı sağlayacağız. Tesis bünyesinde 600 kişi kapasiteli tatbikat cami, kapalı spor salonu, kütüphane, 88 adet laboratuvarıyla öğrencilerimizi akademik, toplumsal ve kültürel bakımdan teşvik edeceğiz.

Bizim siyasetimiz eser ve hizmet siyasetidir. Biz halka hizmeti hakka hizmet olarak gören, icraat odaklı olarak çalışan bir hükümetiz. Belediye başkanlığı, başbakanlık, cumhurbaşkanlığı dahil olmak üzere 40 yıldır milletimizin huzurundayız. Vatandaşımıza neyi taahhüt etmişsek misyona gelince de onu ziyadesiyle yerine getirmeye çaba ettik.

Meydanlarda bol keseden atıp tutup, millet yetki verince mazeretlerin gerisine saklananlardan olmadık. Hokkabazlık siyasetinin bizim tarihimizde de kitabımızda da yeri yoktur.

Biz program hazırlar, proje geliştirir, temel atar, takip eder, dertleri çözer ne kelam vermişsek onu vatandaşımızın hizmetine sunarız.İstanbul’da 36 bin metrekareyi aşan kullanım alanıyla peyzaj alanlarıyla yaklaşık 110 bin metrekareyi bulan Türkiye’nin en büyük kütüphanelerinden biri olan Rami Kütüphanesi’nin açılış heyecanını yaşadık.

Tavsiye ederim, kesinlikle gidin, yerinde görün ve elhamdülillah AK Parti olarak biz neymişiz bunu görünce takdir edeceksiniz.

6 yıl süren öğrencilerimiz çayını, kahvesini, çorbasını ve kek alacak. Para falan yok. 24 saat buradaki kütüphaneden istifade edecek. Birebir formda 6 yıl süren titiz onarım çalışmasının akabinde İstanbulumuzun sembol yerlerinden Yeni Camii’yi tekrar ibadete açtık. Çamlıca Kulesi’nden YSS’ye Marmaray’dan Avrasya Tüneline, AKM’den İGA’ya metrodan süratli trene kadar sayısız yatırımı İstanbullu kardeşlerimizin buyruğuna verdik. Çam Sakura’yı yaptık mı? Gidiyorsunuz görüyorsunuz. İstanbul’a ve İstanbulluya buralar yakışır.

Bay Kemal SSK müdürü olduğu vakit hastanelerin halini biliYorsunuz dimi. Savaş Ay hayatta olsa da sinemalarını tekrar gösterse. Benim vatandaşım hastane kapılarında sefil olmamalı. İnşallah Pazar günü birincilerin ve enlerin yapıtı olacak Kağıthane – İstanbul Havalimanı metro sınırını açıyoruz.

Geçenlerde birşey oldu, altılı masadan birileri metroya binmişler. Metroda vatman yok. Resen gidiyormuş. Konuşuyorlar, bu Paris’te bile yok. Paris’i görmüş bile değiller. Biz bunları yapalı unuttuk, siz nerdesiniz ya. Vah zavallılar. Bizim icraatımızın ulaştığı yerlere bunların hayalleri bile ulaşamaz.

Bugün temelini attığımız inşallah atacağımız diyelim, Esenyurt Eğitim Yerleşkemizin de önümüzdeki yıl eğitim öğretim yılına yetiştirmeyi planlıyoruz. Şimdiden iyi olmasını diliyorum. Ulusal Eğitim Bakanımızı yürekten tebrik ediyorum.

Ülkeyi yönetme sorumluluğunu bizlere yüklediniz. O günden bugüne yola çıkarken ne dedik. Eğitim, sıhhat, adalet, emniyet, ulaşım, tarım, diplomasi, dış siyaset ve bütün bunlarla birlikte Türkiye’yi ayağa kaldıracağız dedik. Bu türlü çıktık mı bu yola. Eğitimde değerli adımlar attık. Yılbaşında devreye giren 2023 bütçesi dahil şimdiye kadar hazırladığımız tüm bütçelerde en büyük hissesi eğitime ayırdık.

Bunun gerisinde durduk. Bu yıl eğitim bütçemiz 651 milyar liraya ulaştı. Derslik sayımızı 343 binden 612 bine çıkardık. Bugüne kadar 750 bin yeni öğretmen ataması yaptık. 60 yıldır gündeme getirilen öğretmenlik meslek kanununu hayata geçirerek öğretmenlerimize ek mali, ekonomik haklar tanıdık. Derslik ve öğretmen sayılarındaki artış sınıf mevcutlarına müsbet yansıdı.

Öğretmen başına düşen öğrenci sayısında OECD ortalamasını yakaladık. Birinci orta öğretim öğrencilerine toplamda 3,5 milyar adet fiyatsız ders kitabı dağıttık. Bizim kuşak kırtasiyeci dükkanlarına masraf 10 gün bekler kitabını almaya çalışırdı. Okullar açılırken kitaplar masanın üstünde.

Bu sene birşey daha yaptık. Yardımcı ders kitaplarını da vermeye başladık. İnsanımızın hafızasında derin yaralar açan 8 yıllık eğitim yerine 4+4+4 olmak üzere mecburî eğitimi 12 yıla çıkardık. Eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirdik. 100 kızımızdan yalnızca 39’u orta öğretime devam ediyorken bugün ne oldu evet 95’e yükseldi. Biz kızlarımızı cehaletten çekip çıkardık. Bunu başardık. Artık onların standardını yükseltiyoruz. Lisans değil, lisansüstü, bunları başarmak lazım. Devletin birçok kademesinde kızlarımız, bayanlarımız var mı? Asker subay, vali oluyor mu? Bunları Cumhur İttifakı olarak aldığımız kararla başardık.

Hazır mıyız? Sandıkları patlatıyor muyuz? El ele omuz omuza sandıklara yürüyor muyuz. Ben size inanıyorum, siz de bize inanıyorsanız Allah’ın müsaadesiyle bu işi başarırız. Geçen hafta Muğla’dayım, yarın Bursa’dayım. Bursa’da on binlerle buluşacağız. Bursa’dan sinyalimizi vereceğiz. İstanbul’daki milletvekili sayılarının kahir ekseriyetini almamız gerekiyor. Esenyurt’u sıfırlamamız lazım ona nazaran. Geçen seçimlerde bir yanlış oldu bir daha olmaması lazım.

28 Şubatçı zihniyet tarafından kasıtlı biçimde atıl bırakılan mesleksel eğitim kurumlarını ihya ettik. Bu okulları tekrar cazibe merkezi haline getirdik. Meslek liselerimiz 2022 yılında 2 milyar liralık üretim kapasitesine ulaştı. Bunun 100 milyon lirasını öğrencilere 200 milyon lirasını öğretmenlere katkı olarak ödedik. Meslek liselerinde 3 milyar liralık üretimi hedefliyoruz. Yeni bir yaklaşımla köy okullarını hizmete sunduk.

Belediye başkanlığından bu yana 40 yıldan fazla bir mühletten bu yana bu anlayışla milletimizin huzurundayız. Meydanlarda bol keseden atıp tutup millet yetki verince de mazeret arayanlardan olmadık.

Geçtiğimiz hafta da Rami Kütüphanesi’nin açılışını gerçekleştirdik. Tıpkı biçimde 6 yıl süren titiz bir onarım çalışmasının akabinde İstanbul’umuzun sembollerinden Yeni Camii’yi tekrar açtık.

Bay Kemal SSK’nın genel müdürü olduğu vakit hastanelerin halini biliyorsunuz değil mi. Biz Çam Sakura, Atatürk Havalimanı’nda Murat Dilmener Hastanesi, buraları 49 günde yaptık.

Pazar günü de Kağıthane İstanbul Havalimanı Metro Sınırı’nı açıyoruz. Esenyurt Eğitim Yerleşkesi’ni de önümüzdeki yıl açmayı hedefliyoruz.

Şimdiye kadar hazırladığımız tüm bütçelerde en büyük hissesi eğitime ayırdık. Bu yıl toplam eğitim bütçemiz 651 milyar liraya ulaştı. Derslik sayımızı 343 binden 612 bine çıkardık. Bugüne kadar 750 bin yeni öğretmen ataması yaptık. Öğretmenlik meslek kanununu hayata geçirerek öğretmenimize ek haklar tanıdık.

Seçim için sayılı haftalar kaldı. İstanbul’daki milletvekili sayılarının kahir ekseriyetini Cumhur İttifakı olarak almamız gerekiyor.

2023’te Cumhur İttifakı olarak el ele sandıklara yürüyor muyuz. Ben size inanıyorum. Siz de bize inanıyorsanız Allah’ın müsaadesi ile bu işi başarırız. Yarın Bursa’da buluşacağız. Bursa’dan İnşallah sinyalimizi vereceğiz.

Türkiye’nin yazgısını İngiliz The Economist mi belirleyecek. Türkiye’nin yazgısını benim milletim belirleyecek. Onlar daha kendi ülkelerinin mukadderatını belirleyemiyor.

Ayrıca Yunanistan adaları silahlandırırsa eli kolu bağlı durmayız. Bak Miçotakis şunu âlâ bil; yanlış yapmaya kalkarsan çılgın Türkler yürür bunu bilesin. Lakin akıllı durursan seninle işimiz yok.”

Hibya Haber Ajansı

Ajanslar tarafından geçilen tüm haberleri, bu bölümde habergunleri.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Tüm Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.